Imprezy
Zakończenie Roku Szkolnego
Uroczystość rozpoczęło przemówienie p. Dyrektor SOS-W mgr Joanny Mliczek. Następnie przybyłych gości powitali tegoroczni Absolwenci z zespołu"Ich Trzech" oraz występ grupy przedszkolnej. Uroczystości wręczania świadectw przyglądali się zebrani goście, rodzice oraz dzieci z Ośrodka. W tym roku żegnaliśmy naszych uczniów : Michała, Konrada, Filipa, Igora, Jarka oraz Wojtka, którzy ukończyli naszą szkołę. Uściskom, nagrodom oraz wzajemnym podziękowaniom nie było końca. Wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni. Życzymy naszym chłopakom pięknego życia, dużo zdrowia i żeby kolejny etap w ich życiu był dla nich bardzo dobry. Mury naszej szkoły zawsze stoją dla nich otworem, obiecaliśmy sobie wspólny kontakt i odwiedziny. Na koniec wszystkim zgromadzonym p. Dyrektor złożyła życzenia na wakacje i podziękowała za kończący się rok szkolny.
Spotkanie z dzielnicową asp. Ewa Bożek z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach
Wakacje coraz bliżej i z tej okazji naszą szkołę odwiedziła dzielnicowa asp. Ewa Bożek z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach. Celem spotkania było przypomnienie uczniom podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się podczas letniego wypoczynku. Pani policjantka zaprosiła również uczniów do obejrzenia radiowozu policyjnego. Dziękujemy za poświęcony czas, dobre rady i życzymy wszystkim udanych wakacji.
Goście z Kromera
W dniu 15 czerwca odwiedziła nas młodzież z gorlickiego liceum im. M. Kromera . Wspólnie spędziliśmy czas na zabawach przy muzyce . Młodzież wręczyła naszym uczniom słodkie upominki z okazji Dnia Dziecka . Był to miłe spędzony czas , który na dłużej pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy wolontariuszom i opiekunom grupy za pamięć i radość, którą nam okazują .
Karty przyjaźni
Karty przyjaźni na zajęciach TUS.
Karty przyjaźni to narzędzie edukacyjne opracowane przez Fundację Relacje na Zawsze, które pomaga dzieciom i młodzieży w rozwijaniu ich zdolności do budowania właściwych relacji komunikacyjnych z innymi osobami poprzez zabawę. Dzięki udziałowi w innowacyjnych warsztatach edukacyjnych Karty Przyjaźni Rozwiązywanie Konfliktów nasza placówka wykorzystuje narzędzie na zajęciach w ramach Treningu Umiejętności Społecznych. Kolorowe Karty Przyjaźni ułatwiają uczniom poznawać i nazywać różne emocje, rozróżniać dobre i złe zachowania oraz uczą jak rozwiązywać konflikty zanim jeszcze one nastąpią. Pomoc edukacyjna wykorzystywana jest zarówno podczas zajęć grupowych oraz indywidualnych.
Msza święta na zakończenie roku szkolnego
W czwartek 9 czerwca nasi uczniowie mieli możliwość przystąpienia do spowiedzi i wraz z rodzicami uczestniczyli we Mszy świętej kończącej rok szkolny. Ksiądz Jan udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa na czas wakacji.
XX Małopolski Konkurs Kucharsko – Cukierniczy
19 maja 2022 r odbył się Jubileuszowy - XX Małopolski Konkurs Kucharsko – Cukierniczy dla szkół Zawodowych Specjalnych . Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Filip Staudt i Konrad Kędra. Po wielkich zmaganiach uczniowie nasi zdobyli III miejsce. Jak zwykle byliśmy jedyną reprezentacją uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym. Uczniów do konkursu przygotowała mgr Maria Ludwin.
Celem konkursu była integracja uczniów szkół zawodowych specjalnych z Małopolski. Kształtowanie umiejętności zawodowych w zakresie współdziałania, konkurencji, prezentacji wyrobu, osiągania zamierzonych celów. Wdrażanie młodzieży do doskonalenia i wykorzystania umiejętności zawodowych, komunikacji społecznych, pokonywania barier w celu aktywnego funkcjonowania na rynku pracy. W/w uczniowie w tym roku kończą swój etap edukacji. III miejsce to wspaniałe podsumowanie ich pracy, nauki i zaangażowania w reprezentowanie szkoły.
Opracowała Maria Ludwin
Nowe życie starych książek
We wtorek 17 maja odwiedziliśmy Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorlicach. Spotkanie odbyło się w ramach obchodzonego niedawno Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. W trakcie spotkania rozmawialiśmy o książkach, bibliotece i zasadach korzystania z jej księgozbioru. Uczniowie z zainteresowaniem przeglądali najciekawsze, bogato ilustrowane publikacje znajdujące się w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży. Duże emocje wzbudziły najbardziej nietypowe książki jak na przykład „Książka z dziurą”, książki 3D czy z torami dla jeżdżących zabawek. W ślad za omawianą książką pt. „Cztery zwykłe miski”, która w całości została wykonana z recyclingu, nadaliśmy nowe życie starym i nikomu już nie potrzebnym książkom. Z odpowiednio pozaginanych i ukształtowanych książek, powstały wymagające nie lada trudu, niezwykłe prace. Serdecznie dziękujemy Pracownikom MBP w Gorlicach za zaproszenie i ciekawe zajęcia.
Dzień Europejski
Dnia 9 maja obchodziliśmy Dzień Europejski. Z tej okazji odbyła się w naszym Ośrodku lekcja otwarta z wykorzystaniem tablicy multimedialnej dla nauczycieli i wychowanków. W ramach zajęć z TIK, nasi uczniowie zapoznali się z tematem Unii Europejskiej, poznali jej symbole, zaśpiewali wspólnie hymn, oraz przygotowali pracę plastyczną. Zajęcia zakończyły się sprawdzeniem wiedzy oraz tańcem ze wstążkami w kolorach flag Unii Europejskiej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i wspólną naukę przez zabawę:)
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji:)
#SPRZĄTAMY DLA POLSKI
W ramach obchodów Dnia Ziemi 2022 wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Wyposażeni w rękawice ochronne i worki na śmieci wyruszyliśmy posprzątać najbliższą okolicę, tereny zielone, chodniki i przystanki autobusowe. Dzięki dużemu zaangażowaniu, zebraliśmy kilka worków śmieci. Czynny udział w akcji dał nam wszystkim do zrozumienia, że wielu ludzi nie zdaje sobie nadal sprawy z ogromnego zagrożenia jakim są pozostawione w nieodpowiednich miejscach śmieci. Musimy sobie uświadomić jak wiele zależy od nas i przez cały czas dbać o nasze środowisko.
Klub Młodego Ekologa
Prezentacje Wielkanocne Gminy Gorlice
8 kwietnia w Wiejskim Domu Kultury w Kobylance odbyły się XXVII Prezentacje Wielkanocne Gminy Gorlice. Warto przypomnieć, że jako jedni z nielicznych bierzemy czynny udział w tym wydarzeniu nieprzerwanie od 27 lat.
W tym roku nasz ośrodek wziął udział zarówno w Konkursie Palm jak i w Jarmarku Wielkanocnym. W konkursie Palm Wielkanocnych zaprezentowaliśmy zarówno palmę stylizowaną jak i tradycyjną. W obydwu kategoriach zajęliśmy wysokie miejsca. W kategorii Palmy Stylizowane zajęliśmy III miejsce, a w kategorii Palmy Tradycyjne II. GRATULACJE!
Ponadto z naszego stoiska na Jarmarku Wielkanocnym można było nabyć piękne stroiki, ozdoby wielkanocne, osłonki, koszyczki czy zajączki wykonane z różnorodnych materiałów. Nie zabrakło także pięknych tradycyjnie stylizowanych pisanek, drapanych, barwionych oraz malowanych woskiem i farbami.
Warsztaty palmowe
Warsztaty palmowe to okazja aby przypomnieć jedną z najbardziej znanych wielkanocnych tradycji. KGW w Kobylance stara się podtrzymywać tę ginącą tradycję i zaprosiło uczniów SOSW w Kobylance i Szkoły Podstawowej w Kobylance na zajęcia edukacyjne i plastyczne, które prowadziły członkinie KGW w środę 30 Marca 2022 r. Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy wykonali własną palemkę pogórzańską.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Nasz Ośrodek włączył się w tegoroczne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Przeprowadziliśmy zajęcia otwarte, których celem było przede wszystkim propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie uczniów z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu. Gościem specjalnym naszego spotkania była Pani Dzielnicowa z Komendy Powiatowej w Gorlicach, która przekazała uczniom cenne wskazówki i ostrzeżenia dotyczące bezpiecznego korzystania z internetu.
Nasz ośrodek bierze udział również w Konkursie na inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2022.
Organizatorzy:
Magdalena Kozub
Konrad Karp
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Corocznie, 2 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z autyzmem związany jest kolor niebieski - symbol niewinności i nadziei. Dlatego w ramach solidarności z osobami z autyzmem, założyliśmy niebieskie okulary i językiem plastycznym, przenieśliśmy na papier to, co przez nie widzimy.Ten wyjątkowy dzień spędziliśmy na wspólnych zabawach oraz poczęstunku z całą społecznością szkolną.
Organizatorzy
Barbara Hyziak
Bernadeta Bochenek
Joanna Malatinec - Szary
Małopolska Marzanna 2022
"Małopolska Marzanna" - dwunasta edycja
Tradycyjnie od wielu lat uczniowie SOSW w Kobylance uczestniczą w Wojewódzkim Konkursie "Małopolska Marzanna". Konkurs objęty jest honorowy patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego a jego organizatorem jest Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Rozstrzygniecie tegorocznego konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Szymbarku 21 marca 2022r., gdzie przyjechały marzanny z całej Małopolski, łącznie 201 prac. Jury konkursowe przyznało wyróżnienie naszym uczniom w kategorii 0-III klasy - Kacper Hotloś a w grupie IV-VIII klasy - Marcelina Rabińska, Ola Iżykiewicz, Michał Florek, Mateusz Bisek
Opracowała Maria Głowacka-Grądalska
Dzień Kobiet w SOSW
Zgodnie z tradycją, 8 marca w naszym Ośrodku odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Po powitaniu uczniowie zaprezentowali program artystyczny dla wszystkich Pań oraz swoich koleżanek. Brawurowa interpretacja utworów muzycznych wzbudzała zachwyt i głośny aplauz naszych drogich Pań. Wiele uśmiechu i wspomnień dostarczył Koncert Życzeń w którym zostały zaprezentowane utwory muzyczne z lat 70 - tych i 80-tych. Na zakończenie nie zabrakło kwiatów i słodkiego poczęstunku. Pani Wicedyrektor podziękowała Panom organizującym akademię i wręczyła drobne upominki.
„Smog nas zje? O nie!”
Dnia 2.03.2022r odbyło się podsumowanie konkursu szkolnego „Smog nas zje? O nie!”.
Uczniowie pod okiem nauczycieli przygotowali przepiękne prace plastyczne. Ich dzieła koncentrowały się wokół tematów:
- Oddychamy świeżym powietrzem , wolnym od smogu.
- Jak będzie wyglądała nasza planeta i życie ludzi, jeśli nie będziemy walczyć ze smogiem.
- Sposoby i pomysły na walkę ze smogiem.
Nasza społeczność szkolna zdaje sobie sprawę z tego, że każdy z nas, w większym czy mniejszym stopniu, ma swój udział w pogarszaniu się jakości powietrza, którym oddychamy i że możemy mieć swój indywidualny udział w naprawie tego stanu kształtując pożądane nawyki wśród naszych uczniów. Pośrednio przekazywana wiedza, dociera także do ich rodzin. Miłą niespodzianką była wizyta pani Gabrieli Mazur Doradcy do Spraw Klimatu w Starostwie Powiatowym w Gorlicach. Uczniowie otrzymali nagrody za udział w konkursie w postaci Skrzydłokwiatów do każdej z klas, za które serdecznie dziękujemy.
Kwiatki otrzymały swoje imiona: Węgiel, Siarka, Popiół, Kopciuch, Ozon, Pyłek, Mgła, Azot, Tlen. Konkurs był preludium do udziału naszej szkoły w realizacji Projektu LIFE – IP EKOMAŁOPOLSKA - Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla klimatu i Energii dla Województwa Małopolskiego.
Opracowały : Maria Ludwin, Aldona Świerz
Solidarni z Ukrainą
Poczucie zagrożenia i zagubienia od tygodnia gwałtownie wzrosło. To ciężkie dni, w których codziennie śledzimy przerażającą sytuację, poszczególne etapy wojny, widzimy wybuchy na ulicach miast i widzimy tych, którzy liczą ofiary. Często zastanawiamy się co zrobić, by pomóc tym, którym teraz dzieje się największa krzywda. Nie zapominajmy jednak o naszych uczniach, którzy z tego chaosu informacyjnego rozumieją jeszcze mniej, a tym samym poczucie zagrożenia, nawet jeśli tego nie widzimy, jest u nich dużo większe. Zdecydowana większość z nas w żadnym momencie swojego życia, nigdy nie czuła, że wojna jest tak blisko, że jest tuż za rogiem. Dlatego też młodzi ludzie potrzebują wsparcia w zakresie zrozumienia swoich uczuć i myśli oraz poznania sposobów radzenia sobie z nimi. Dużo rozmawiamy na temat bezpieczeństwa i zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Nasi uczniowie również są solidarni z Ukrainą.
Opr. Maria Ludwin, Joanna Ryznar
Dzień Kota
W środę 16 lutego nasi wychowankowie odwiedzi Bibliotekę Publiczną w Kobylance. Okazja była szczególna, gdyż spotkanie związane było z Dniem Kota obchodzonego corocznie 17 lutego. Uczniowie podczas zajęć poznawali ciekawostki związane z tymi sympatycznymi zwierzętami, wykazywali się wiedzą na temat zwyczajów kotów. Poznawali kocich bohaterów z literatury.
Małopolski Konkurs Kucharsko - Cukierniczy
Po raz XIX organizowany był Małopolski Konkurs Kucharsko - Cukierniczy w Krakowie pod patronatem Klubu Szefów Kuchni oraz Stowarzyszenia Polskich Kucharzy i Cukierników. Tematem tegorocznego konkursu były "Tradycyjne Potrawy Wigilijne i Tradycyjne Wypieki Bożonarodzeniowe". Celem konkursu jest rozwój pasji i talentów u uczniów, rozwijanie i doskonalenie zdolności manualno - technicznych oraz łączenie wiedzy teoretycznej z umiejętnościami praktycznymi. Nasi uczniowie przygotowali w ramach konkursu tradycyjny " Żurek z grzybami i ziemniakami" oraz "Kaszę ze śliwkami". Mamy nadzieję ,że jury dostrzeże umiejętności i talent naszych uczniów.
opr. Maria Ludwin.
Łańcuch choinkowy na metry
Jest nam niezmiernie miło ogłosić wyniki konkursu "Łańcuch choinkowy na metry ". Zainteresowanie konkursem przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Łańcuchy docierały do nas w ogromnych ilościach. Materiały z których były wykonane to głównie tradycyjna bibuła, kolorowy papier, rurki, styropian a nawet pięknie pachnące pierniki. Najkrótszy łańcuch mierzył 3 metry a najdłuższe aż 72 metry. Organizatorzy przyznali dwa I miejsca dla grupy Krokusy i Bratki. Gratulujemy! Pozostałym serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.
Organizatorzy: Elżbieta Laszczak, Patrycja Mikrut, Katarzyna Pawłowska
Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Świąteczną
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia uczniowie wykonali proste lub bardziej złożone kartki świąteczne dla bliskich, którym osobiście nie można złożyć życzeń lub dla osób czy instytucji związanych z naszą placówką. Prace każdej z grup, które przybliżają magię Świąt oraz kultywują tradycję wysyłania życzeń w postaci kartek, najlepiej własnoręcznie zrobionych, można obejrzeć na gazetce ściennej w holu. Za wkład pracy uczniowie zostali docenieni poprzez dyplomy oraz słodkie upominki.
Organizator konkursu D. Ślusarz
Otwarcie placu sportowo – rekreacyjnego
Nowy plac sportowo – rekreacyjny przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Kobylance
W dniu 1 grudnia 2021 r. o godz. 14.00 nastąpiło uroczyste otwarcie do użytku placu sportowo – rekreacyjnego przy SOS-W w Kobylance. Uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Pani Jadwiga Wójtowicz Radna Województwa Małopolskiego, Pani Maria Gubała Starosta Powiatu Gorlickiego, Pan Stanisław Kaszyk Wicestarosta Powiatu Gorlickiego, Ks. Roman Gierek Proboszcz Parafii Kobylanka, Pan Daniel Markowicz – Dyrektor Wydziału Rozwoju i Inwestycji Powiatu Gorlickiego, Pani Maria Ludwin – Radna Powiatu Gorlickiego.
Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Pani Joanna Mliczek w imieniu całej społeczności szkolnej wyraziła wdzięczność za pomoc w realizacji zadania pn. „Modernizacja i rozbudowa placu sportowo-rekreacyjnego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kobylance”. W ramach realizacji zadania zamontowano plenerowe urządzenia sportowo - rekreacyjne tj. słup z koszem, biegacz, wioślarz, twister + wahadło, wyciąg górny i narciarz – oraz elementy placu zabaw tj. zestaw metalowy, piaskownica zasuwana oraz huśtawka ważka. W ramach zadania wykonano także tablicę informacyjną. Na dofinansowanie tego zadania w ramach projektu pn. „Małopolska infrastruktura rekreacyjno – sportowa - MIRS” Powiat Gorlicki uzyskał środki finansowe z budżetu Województwa Małopolskiego w kwocie 16 460,00 zł. Dzięki pomocy finansowej Zarządu Województwa Małopolskiego dzieci i młodzież szkolna zyskała nowoczesny i bezpieczny w użytkowaniu obiekt, który pozwoli im na aktywne spędzanie czasu wolnego, rekreację i rehabilitację ruchową. Poprzez kontakty z rówieśnikami ze szkół ogólnodostępnych wychowankowie Ośrodka rozwijać będą indywidualne kompetencje komunikacyjne
i społeczne adekwatne do swoich potrzeb i możliwości. Bezpieczny, funkcjonalny i nowoczesny plac sportowo - rekreacyjny przyczyni się do większej integracji całej społeczności lokalnej.
Następnie Dyrektor Ośrodka, przedstawiciele społeczności uczniowskiej oraz zaproszeni goście dokonali przecięcia wstęgi. Po uroczystym przecięciu wstęgi ks. Roman Gierek MS odmówił modlitwę, pobłogosławił dzieci i poświęcił wszystkie urządzenia zamontowane na placu zabaw.
Na chwilę w dziecięcy świat przenieśli się wszyscy uczestnicy spotkania, testując nowe urządzenia.
Od dzisiaj młodzież i dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kobylance mogą miło i bezpiecznie spędzać czas. Przez zabawę nauka staje się przyjemniejsza. Plac sportowo – rekreacyjny będzie zaspakajał potrzeby ruchowe uczniów, a także wspomagał nauczycieli w organizacji zajęć. Uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszym podziękowaniem.
Następnie wszyscy zebrani mogli obejrzeć krótką część artystyczną, w wykonaniu uczniów klasy Przysposabiającej do Pracy. Swoim występem wyrazili radość oraz podziękowanie z powstania placu sportowo – rekreacyjnego.
Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście: Pani Jadwiga Wójtowicz Radna Województwa Małopolskiego, Pani Maria Gubała Starosta Powiatu Gorlickiego, Pan Stanisław Kaszyk Wicestarosta Powiatu Gorlickiego, W swoich wystąpieniach skierowali ciepłe słowa do uczniów życząc im jak najlepszej zabawy i zadowolenia z placu zabaw.
Na zakończenie Dyrektor SOS-W w Kobylance bardzo gorąco podziękowała wszystkim zaangażowanym w dzieło utworzenia placu sportowo - rekreacyjnego, a dzieciom życzyła, by ten plac służył długo i bezpiecznie.
zaŚPIEWAJ i TY NIEPODLEGŁEJ!
MAŁOPOLSKI KONCERT FINAŁOWY LAUREATÓW KONKURSU zaŚPIEWAJ i TY NIEPODLEGŁEJ! Kopalnia Soli , WIELICZKA 28.11.2021. Uczniowie: Filip, Konrad, Michał, członkowie zespołu wokalno-muzycznego „ICH TRZECH” z SOS-W w Kobylance oraz gościnnie: Urszula i Radosław, uczestniczyli w Konkursie „zaŚPIEWAJ i TY NIEPODLEGŁEJ! IV-ej edycji: Śpiewamy Bohaterom: od Marszałka Józefa Piłsudskiego do Ojca Świętego Jana Pawła II”, którego organizatorem był urząd Wojewody Małopolskiego wraz z Małopolskim Kuratorem Oświaty w Krakowie. Celem organizowanych konkursów jest propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych poprzez poznawanie i wykonywanie utworów patriotycznych mających na celu wspólne świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasi uczniowie znaleźli się w gronie Laureatów konkursu otrzymując szczególne wyróżnienie w KATEGORII INTEGRACJI PRZEZ MUZYKĘ, za wykonanie utworu „Jedzie na kasztance” i zostali zaproszeni na KONCERT FINAŁOWY, który odbył się 28 października 2021r. w Kopalni Soli „Wieliczka” pod patronatem Wojewody Małopolskiego Pana Łukasza Kmity i Prezesa Zarządu Kopalni Soli „ Wieliczka” S.A. Pana Pawła Nowaka. W GALOWYM KONCERCIE FINAŁOWYM LAUREATÓW, transmitowanym na żywo on-line z „Komory Warszawa” znajdującej się na głębokości 125 m w Kopalni Soli, ceremonii wręczania dyplomów i nagród dokonali osobiście Wojewoda Małopolski , Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A. oraz Małopolski Kurator Oświaty w Krakowie. Wśród licznych , cennych indywidualnych nagród, dużą niespodzianką okazała się nagroda specjalna ufundowana przez Prezesa Zarządu Kopalni Pana Pawła Nowaka - jest to Voucher na zwiedzanie Kopalni Soli z przewodnikiem dla uczniów naszej szkoły w dowolnym ustalonym wcześniej terminie oraz Voucher na zajęcia edukacyjne w Kopalni Soli dla członków zespołu. Niezwykłe miejsce, niecodzienne wydarzenie, magiczna atmosfera oraz radość z osiągniętego sukcesu zostanie w pamięci uczestników konkursu na długo!
Opracował: Bogusław Sowa
Sprzątanie Świata 2021
W tym roku ponownie włączyliśmy się w Akcję Sprzątania Świata, która odbywała się pod hasłem "Myślę, więc nie śmiecę". Przy współpracy z Nadleśnictwem Gorlice udaliśmy się posprzątać teren leśny „Rozbój”. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, zebraliśmy siedem worków różnego rodzaju śmieci. Po ciężkiej pracy uczestnicy akcji mogli się posilić kiełbasą z ogniska oraz słodkościami. Nagrodą niespodzianką za włożony wysiłek w zbieranie śmieci były upominki dla uczniów wręczone przez pracowników Nadleśnictwa Gorlice. Składamy serdeczne podziękowania Dyrekcji i Pracownikom Nadleśnictwa Gorlice za włączenie się w Akcję Sprzątania Świata, zorganizowanie ogniska i poczęstunku oraz wręczone upominki.
Klub Młodego Ekologa
17 września rocznica napaści ZSRR na Polskę
16 września delegacja uczniów z SOSW uczestniczyła w spotkaniu pod obeliskiem pamięci żołnierzy września w Kobylance z okazji napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Kobylansko - Dominikowickiej.