Imprezy
Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018
22 czerwca był ostatnim dniem zajęć w roku szkolnym 2017/2018. Na uroczystej akademii w obecności rodziców i nauczycieli uczniowie zaprezentowali swoje talenty aktorskie, wokalne i taneczne. Następnie Pani Dyrektor wręczyła wszystkim świadectwa i dyplomiki uznania. Pożegnaliśmy również Krysię i Pawła, którzy zakończyli edukację w naszej szkole. Pani Wicedyrektor podziękowała i wręczyła drobne upominki uczniom uczestniczącym w III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego Uroki Naszej Okolicy, którzy za udział otrzymali wyróżnienie. Ostatnim punktem uroczystości był wspólny poczęstunek.
III Ogólnopolski Przegląd Teatralny "Skrzydlaty Teatr"
W środę 6 czerwca w kinie "Farys" w Bieczu odbyła się kolejna edycja przeglądu teatralnego "Skrzydlaty Teatr". Wśród 7 zespołów nie zabrakło również uczniów z naszego SOSW działających w kole "Przebieranki do czytanki". Uczniowie reprezentujący Ośrodek zdobyli I miejsce za poetycką opowieść o dziejach Ojczyzny. Naszych artystów przygotowywali: Maria Głowacka - Grądalska, Anna Przepióra oraz Bogusław Sowa. Inicjatorką imprezy jest Pani Dagmara Dżuła, pedagog, bibliotekarz i terapeuta z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Strzeszynie, która pełniła również funkcję konferansjera. W komisji konkursowej zasiadali: Pani Ilona Stanaszek - specjalista do spraw teatru Małopolskiego Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu, wspomniana już Pani Dagmara Dżuła, Pan Tomasz Tajak - instruktor teatralny z Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach oraz Pan Paweł Jamro - Dyrektor Bieckiego Centrum Kultury. Wśród widzów przeglądu nie zabrakło również Burmistrza Biecza Pana Mirosława Wędrychowicza oraz Pana Grzegorza Nosala - Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bieczu, którzy pogratulowali uczestnikom wysokiego poziomu artystycznego występów oraz wręczali nagrody.
Dzień Rodziny
Tradycyjne spotkanie z okazji Dnia Rodziny odbyło się 25 maja w Sali WDK w Kobylance i zostało połączone z uroczystą akademią pod hasłem Polska – Ja – Rodzina. Uroczystość miała charakter środowiskowy gdyż wzięli w niej udział nie tylko licznie przybyłe rodziny wychowanków, ale również przedstawiciele lokalnych organizacji i stowarzyszeń, dyrektorzy szkół, sołtys wsi Andrzej Skowronek oraz proboszcz parafii Kobylanka ks. Roman Gierek MS. Dyrektor Ośrodka Pani Dorota Pyznar dokonała oficjalnego otwarcia i przywitała zaproszonych gości i rodziców. Uroczystą akademię rozpoczęło wystąpienie ks. Proboszcza, który przybliżył zgromadzonym rolę wartości chrześcijańskich w wychowaniu dzieci niepełnosprawnych. W kilku słowach podkreślił rolę rodziny w tym procesie i jej wkład w przygotowanie do życia młodego pokolenia, które musi pokonać wiele barier i niepowodzeń by stać się pełnoprawnymi członkami społeczeństwa na miarę swoich możliwości rozwojowych. Obecni na spotkaniu przedstawiciele środowiska lokalnego w swoich wypowiedziach podkreślali dobrą współpracę z naszą Placówką, która wyraża się we wspólnych imprezach, organizacji wielu konkursów i spotkań zwiększających akceptację osób niepełnosprawnych intelektualnie w najbliższym otoczeniu oraz zrozumienie dla ich specyficznych potrzeb.
Opracowały: Anna Przepióra, Maria Głowacka - Grądalska
I Komunia Święta
19 maja w Sanktuarium pw. św. Jana Chrzciciela w Kobylance uczniowie naszej szkoły przystąpili do I Komunii Świętej. Przez cały rok szkolny wychowankowie solidnie przygotowywali się do tego sakramentu poprzez uczestniczenie w lekcjach religii, udział we Mszy Świętej i częste "odwiedzanie" Kościoła. Dzieci z wielką radością angażowały się we wszystkie czynności i zadania, które przybliżały ich do Pana Boga. Uroczystą Mszę Świętą Komunijną sprawował ks. proboszcz Roman Gierek MS. W tym pięknym dniu dzieciom towarzyszyli ich rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i bliscy. Mszę Św. uświetniła schola parafialna "Turbo Anioły" pod kierunkiem ks. Jana Gierlaka M.S. Dzieci z wielkim przejęciem i radościom serca przyjęły po raz pierwszy Pana Jezusa. W drodze do szkoły prowadziła nas Orkiestra Dęta OSP z Dominikowic. Później w szkole miał miejsce uroczysty obiad przygotowany dla wszystkich zaproszonych gości. W miłym towarzystwie wspólnie wszyscy razem świętowali w ten dzień.
Opracowała Kinga Jurusik
Spotkanie ze Strażakami
W dniu 4 maja 2018 r. obchodziliśmy wspólne święto PSP i OSP. W związku z pobytem w dniu 11 maja na terenie naszej placówki strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach, nasi uczniowie mieli okazję podziękować im za ciężką pracę, zapewnienie nam bezpieczeństwa i za pomoc w trudnych sytuacjach.
V Międzygminny Konkurs „Na Skrzydłach Muzyki”
W dniu 09.05.2018 r. nasi uczniowie uczestniczyli w V Międzygminnym Konkursie Muzycznym „Na Skrzydłach Muzyki”, który odbył się w kinie „Farys” w Bieczu. Podobnie jak w latach ubiegłych Honorowy Patronat nad konkursem objął Burmistrz Biecza Pan Mirosław Wędrychowicz. Odpowiedzialny za organizację spotkania był Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzeszynie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieczu. W konkursie brały udział dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych, ośrodków specjalnych oraz uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej. Spotkanie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i przyciąga coraz to nowych uczestników, którzy prezentują swoje umiejętności wokalne, taneczne oraz grę na instrumentach muzycznych. Repertuar naszych wychowanków w tegorocznym konkursie był bardzo różnorodny. Grupa taneczna Farandola zaprezentowała się w tańcu country „Cotton-Eyed Joe” -USA, oraz w zabawie ruchowo-naśladowczej „Gimnastyka rączek”, która wzbudziła zainteresowanie publiczności. Ula Witek i Michał Tybor zaprezentowali krótkie kompozycje gry na dzwonkach chromatycznych, natomiast zespół muzyczny „Zielony Balonik” działający w naszym ośrodku rozbawił publiczność oryginalnym strojem i interpretacją piosenki „Kulfon”, oraz zachwycił utworem „Mamo, ta piosenka jest dla Ciebie”. Po występach komisja konkursowa udała się na naradę, a nasi wychowankowie zostali poproszeni o powtórzenie i wspólne z innymi uczestnikami konkursu wykonanie zabawy muzyczno-ruchowej „Gimnastyka rączek”, która po obradach została przez wszystkich zaprezentowana jury. Wszyscy uczestnicy spotkania świetnie się bawili a licznie zgromadzona publiczność żywiołowo oklaskiwała występy wykonawców. Nasi wychowankowie spisali się na medal. Otrzymali I miejsca, dyplomy oraz drobne upominki.
Opracowały: Marta Machowska, Ewa Slisz-Jędrzejowska
10 km dla Niepodległej – patriotyczny Rajd dla Niepodległej na Łysulę
Przy niezbyt sprzyjającej pogodzie 8 maja 2018 r. wychowankowie SOS-W wraz z opiekunami wyruszyli na rajd, którego trasa wiodła przez Dominikowice na górę Łysulę. Przemierzyli 10 km dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach realizowanego w Ośrodku programu – My dla Niepodległej. Celem rajdu było uczczenie Bitwy Gorlickiej, odzyskanie niepodległości w 1918 r., poznanie piękna przyrody, poznawanie wiedzy o regionie a przede wszystkim ukształtowanie postawy patriotycznej. Na Łysulę przybyli zaproszeni lokalni artyści – Tomasz Tajak, z którym wychowankowie ułożyli flagę z wykonanych przez siebie biało-czerwonych wiatraczków, artysta ludowy rzeźbiarz Andrzej Dybisz zademonstrował sposób rzeźbienia w drewnie oraz opowiadał lokalną historię posługując się gwarą ludową i przygrywał na akordeonie rodzime przyśpiewki. Rzeźba jest najstarszym przykładem sztuki ludowej, a pan Andrzej już jako mały chłopiec rozwijał swoje artystyczne zdolności. Pani Maria Głowacka –Grądalska – z wykształcenia historyk i autor monografii Kobylanki – opowiedziała dzieciom o symbolach narodowych – godle, hymnie i fladze. Bajkę o Fladze przeczytała dzieciom Joanna Skórska. Rajd zakończył się poczęstunkiem – pysznym bigosem ugotowanym przez panie kucharki oraz herbatka i ciasteczkiem. Podczas pobytu na Łysuli zaświeciło słońce i już przy pięknej pogodzie wszyscy bardzo zadowoleni wrócili do Ośrodka.
Opracowała Anna Przepióra
Więcej imprez i uroczystosci z roku szkolnego 2017/2018 w starym serwisie naszego Ośrodka kliknij