Erasmus+
Treść
Projekt Erasmus + „Mobilność kadry w celu uczestnictwa w kursach i szkoleniach" (2022-1-PL01-KA122-SCH-000069458) był realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kobylance od 1 września 2022 r. do 29 lutego 2024 r. Projekt był skierowany do kadry edukacji
SOS-W w Kobylance (25 osób).
Pomysł projektu zrodził się z potrzeby podniesienia kompetencji kadry SOS-W w Kobylance prowadzącej edukację na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Realizowane mobilności dotyczyły:
-
Wzrostu kompetencji językowych kadry edukacji i zarządzania SOS-W w Kobylance (10 osób) w zakresie posługiwania się językiem angielskim i wykorzystaniem ich w pracy rewalidacyjnej z beneficjentami ostatecznymi.
-
Wzrostu kompetencji kadry edukacji i zarządzania SOS-W w Kobylance (10 osób) w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych do celów nauczania i uczenia się.
-
Wzrostu kompetencji kadry zarządzającej (5 osób) w zakresie likwidowania barier emocjonalno – społecznych i ekonomicznych związanych z segregacyjnym systemem kształcenia oraz niepełnosprawnością intelektualną.
Organizacje przyjmujące:
-
DERMEN ERAMUS COURSES – Turcja
-
INLINGUA LIMITED – Malta
-
JAUNUOLIU DIENOS CENTRAS – Litwa
Realizując pierwszą mobilność pn.: „Rozszerzona i wirtualna rzeczywistość AR i AVR w edukacji osób z niepełnosprawnościami” w Turcji, nawiązaliśmy współpracę z organizacją Dermen Erasmus Courses specjalizującą się w organizowaniu kursów dla kadry edukacji. W ramach szkolenia, które obejmowało 25 godzin warsztatów poznaliśmy wykorzystanie aplikacji Quiver, AR Bilim Karttlan, Google 3d i innych wspierających kształcenie osób z niepełnosprawnościami. W mobilności do Istambułu uczestniczyło 10 osób kadry edukacji i zarządzania.
Zajęcia z beneficjentami
Druga mobilność dotyczyła nabywania kompetencji językowych 10 przedstawicieli kadry edukacji i zarządzania SOS-W w Kobylance i odbyła się w na Malcie. Organizacja Inlingua Limited realizuje intensywne grupowe, międzynarodowe kursy języka angielskiego umożliwiające szybkie postępy
w nauce języka. Mieszkając i ucząc się angielskiego w obcym kraju uczestnicy zanurzali się
w środowisku anglojęzycznym i nabywali większej odwagi w posługiwaniu się językiem obcym. Zajęcia były interesujące oraz uczestniczyły w nich osoby z innych krajów. Mobilność w programie Erasmus+ to świetna okazja by zdobywać i poszerzać kompetencje komunikacyjne i przełamywać bariery językowe i kulturowe w międzynarodowej grupie.
Zajęcia z beneficjentami
Ostatnią mobilność realizowaliśmy na Litwie w organizacji Jaunuoliu Dienos Centras w Poniewieżu, która prowadzi Młodzieżowy Dom Dzienny dla dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami w tym z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Organizacja ta posiada duże doświadczenie w realizacji projektów unijnych, realizuje zadania opierając się na zasadzie orientacji na osobie, realizuje wsparcie w szerokim zakresie: od edukacji i terapii do aktywizacji zawodowej oraz prowadzi działania na rzecz edukacji włączającej. Podczas mobilności uczestniczyliśmy w szkoleniach dotyczących organizacji pracy JDC, rodzajów wsparcia udzielanego uczestnikom (70 osób) oraz tworzenia komunikatów dostosowanych do potrzeb odbiorców z niepełnosprawnością intelektualną z wykorzystaniem komunikacji AAC. Odwiedziliśmy szkoły specjalne i ogólnodostępne, w których prowadzona jest edukacja osób z niepełnosprawnością intelektualną i edukacja włączająca. Były to:
Centrum Edukacyjne ,,SVIESOS”, Szkoła Specjalna i Centrum Wielofunkcyjne ,,LABAS”, Progimnazjum ,,SAULETEKIO” w Poniewieżu, Gimnazjum ,,VELZIO” w Velzio. Poznawaliśmy system kształcenia na Litwie, metody i formy pracy w edukacji włączającej, kulturę i smaki Litwy. Dzieliliśmy się swoja wiedza i doświadczeniem oraz dobrymi praktykami wykorzystywanymi w pracy z niepełnosprawnością intelektualną.
Zajęcia z beneficjentami
Poprzez przeprowadzone działania projekt osiągnął zakładane cele, jakimi były:
-
Wzrost kompetencji językowych 10 osób kadry edukacji i zarządzania SOS-W w Kobylance w zakresie posługiwania się językiem angielskim i wykorzystaniem ich w pracy rewalidacyjnej z beneficjentami ostatecznymi.
-
Wzrost kompetencji 10 osób kadry edukacji i zarządzania SOS-W w Kobylance w zakresie wykorzystania technologii cyfrowych do celów nauczania i uczenia się.
-
Wzrostu kompetencji 4 osób kadry edukacji i zarządzającej w zakresie likwidowania barier emocjonalno – społecznych i ekonomicznych związanych z segregacyjnym systemem kształ-cenia oraz niepełnosprawnością intelektualną
W trakcie projektu przeprowadzono następujące działania i osiągnięto rezultaty:
-
Przeprowadzono 3 mobilności szkoleniowe dla 24 osób kadry edukacji i zarzadzania SOSW w Kobylance realizowanych w międzynarodowej grupie.
-
Przeprowadzono 75 godzin lekcyjnych zajęć / warsztatów / szkoleń edukacyjnych w ramach wszystkich mobilności realizowanych w projekcie.
-
Zrealizowano zajęcia z dziećmi z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności zdobytych podczas mobilności (3 zajęcia otwarte, 6 zajęć w grupach edukacyjno-terapeutycznych), które chcemy kontynuować gdyż cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów
-
Osiągnięto większy poziom kompetencji społecznych i wiedzy uczniów i kadry edukacji SOSW w Kobylance w zakresie komunikacji, współpracy i nawiązywania relacji poprzez aktywny udział w zajęciach – Podróże po Europie – Kolorowa Turcja, Słoneczna Malta i Smaki Litwy (3 zajęcia)
-
Wymieniono się dobrymi praktykami i doświadczeniami uczestników (24 osoby) w zakresie metod i form pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną z wykorzystaniem technologii cyfrowych i języka angielskiego.
-
Zwiększono poziom wiedzy i umiejętności 10 osób kadry edukacji i zarządzania SOSW w Kobylance oraz 30 osób z różnych krajów uczestniczących w warsztatach językowych w zakresie kompetencji komunikacyjnych i przełamywania barier językowych.
-
Zwiększono poziom wiedzy i umiejętności 15 osób kadry z organizacji JDC na Litwie oraz min. 40 osób kadry edukacji i zarządzania w 4 szkołach na Litwie w zakresie planowania i organizacji wsparcia włączenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną podczas wizyt, spotkań i warsztatów realizowanych w trakcie mobilności.
-
Zwiększono poziom wiedzy i umiejętności kadry edukacji i zarządzania SOSW w Kobylance w zakresie wykorzystania aplikacji Quiver, AR Bilim Karttlan, Google 3d i innych w nowoczesnej edukacji osób z niepełnosprawnościami z wykorzystaniem technologii informacyjnych i cyfrowych.
-
Podzielono się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie metod, form i organizacji procesu edukacyjnego osób z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnościami intelektualnymi z 10 pracownikami organizacji JDC, 4 pracownikami Dermen oraz 6 pracownikami organizacji Inligua Malta.
-
Osiągnięto wzrost wiedzy i umiejętności kadry uczestniczącej w projekcie i kadry organizacji przyjmujących w pracy w międzynarodowej grupie, przełamywania barier językowych i kulturowych, projektowania działań i przestrzeni dostosowanej do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnościami oraz nawiązania międzynarodowej współpracy.
-
Osiągnięto wyższy poziom kompetencji językowych i interpersonalnych kadry edukacji i zarządzania w SOSW w Kobylance (30 osób), organizacji przyjmujących i uczestników szkoleń z innych krajów.
-
Poszerzono wiedzę nt. świadomości różnorodności kulturowej państw UE u 30 osób kadry edukacji i zarządzania oraz u beneficjentów ostatecznych projektu – uczniów i rodziców SOSW w Kobylance poprzez upowszechnianie rezultatów projektu i realizację zajęć.
-
Zwiększono poziom wiedzy i umiejętności uczniów SOSW w Kobylance w posługiwaniu się technologiami cyfrowymi poprzez organizowanie zajęć z wykorzystaniem nabytej wiedzy i umiejętność podczas zrealizowanych szkoleń.
-
Zrealizowano spotkanie upowszechniające dla Rady Pedagogicznej SOSW, rodziców i członków Stowarzyszenia I Ty możesz działającego przy SOSW w Kobylance
-
Osiągnięto wzrost wiedzy Rady Pedagogicznej SOSW, rodziców i członków Stowarzyszenia I Ty możesz działającego przy SOSW w Kobylance w zakresie korzyści jakie daje międzynarodowa współpraca i możliwości jakie daje wykorzystanie programów: Europejski Korpus Solidarności, Erasmus+, Projekty Solidarności czy programy i konkursy innych organizacji pozarządowych poprzez upowszechnianie rezultatów zrealizowanego projektu.
-
Zorganizowano spotkania upowszechniające rezultaty projektu dla studentów studiów podyplomowych Oligofrenopedagogiki (2spotkania)
-
Osiągnięto wzrost wiedzy studentów studiów podyplomowych Oligofrenopedagogiki (15 osób) w zakresie możliwości jakie daje wykorzystanie programów: Europejski Korpus Solidarności, Erasmus+, Projekty Solidarności czy programy i konkursy innych organizacji pozarządowych poprzez upowszechnianie rezultatów zrealizowanego projektu.
Projekt pozwolił SOSW w Kobylance oraz organizacjom przyjmującym na nawiązanie współpracy w oparciu o wiedzę, umiejętności i doświadczenia zdobyte w trakcie jego realizacji. Przyczynił się do zwiększenia świadomości na temat różnorodności kulturowej krajów UE, organizacji procesu edukacji włączającej dla osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi i kształtowania polityki, w celu integracji i aktywizacji zawodowej tych osób. Dla uczestników projektu, kadry organizacji przyjmujących i szkół odwiedzanych w trakcie mobilności spotkania te były wyjątkową okazją do nawiązania przyjaznych relacji, przełamywania barier i nawiązania współpracy.